Skip to main content Skip to site footer
Club News

CHECKATRADE TROPHY DRAW NEXT WEDNESDAY

7 July 2017

Simon Doherty
Albion in Checkatrade Trophy action last season.

Brighton & Hove Albion’s under-23s will find out their opponents in the Checkatrade Trophy Group Stage when the draw is made on Wednesday 12th July at 3pm.

Albion are in the southern section of the draw, and will be placed into one of eight southern-based groups containing three EFL clubs each.

Simon Rusk's young side enjoyed a successful run in last season's competition, after eye-catching wins over Leyton Orient and at AFC Wimbledon to reach the area quarter-final, where Albion were knocked out at Coventry City.

The tournament will continue with largely the same format as in 2016/17, but shall remain regionalised until the quarter-final stage, as opposed to round two last season with the first round of group matches being played during the week commencing 28th August.

Albion's group stage fixtures will also be confirmed following the draw next Wednesday, with Rusk's side set to play all their group games away from home.

Competition rules state that a minimum of six players from the starting eleven must be under the age of 21 as of 30th June 2017.

The groups are as follows:

Southern Section

Group A Group B Group C Group D
Charlton Athletic Colchester United Bristol Rovers Exeter City
Crawley Town Gillingham Swindon Town Plymouth Argyle
Portsmouth Southend United Wycombe Wanderers Yeovil Town
Category One club Category One club Category One club Category One club
Group E Group F Group G Group H
Cheltenham Town AFC Wimbledon Milton Keynes Dons Cambridge United
Forest Green Rovers Barnet Oxford United Northampton Town
Newport County Luton Town Stevenage Peterborough United
Category One club Category One club Category One club Category One club

Category One clubs - Southern:

1. Brighton & Hove Albion
2. Chelsea
3. Fulham
4. Reading
5. Southampton
6. Swansea City
7. Tottenham Hotspur
8. West Ham United

Albion’s three group-stage matches have provisionally been arranged to take place on the weeks commencing 28th August, 2nd October, and 6th November.  

The dates for the knock-out rounds are listed below:

Round 2 – w/c 4th December 2017

Round 3 – w/c 8th January 2018

Quarter Final – w/c 22nd January 2018

Semi-Final – w/c 26th February 2018

Final – Sunday 8th April 2018

Northern Section

Group A Group B Group C Group D
Carlisle United Accrington Stanley Blackburn Rovers Crewe Alexandra
Fleetwood Town Blackpool Bury Oldham Athletic
Morecambe Wigan Athletic Rochdale Port Vale
Category One club Category One club Category One club Category One club
Group E Group F Group G Group H
Coventry City Bradford City Lincoln City Doncaster Rovers
Shrewsbury Town Chesterfield Mansfield Town Grimsby Town
Walsall Rotherham United Notts County Scunthorpe United
Category One club Category One club Category One club

Category One club

Category One clubs - Northern:

1. Everton
2. Leicester City
3. Manchester City
4. Middlesbrough
5. Newcastle United
6. Stoke City
7. Sunderland
8. West Bromwich Albion


Advertisement block